Öğrenci Koçluğu

Çocukların ruhsal gelişimine ailenin en büyük katkısı “sevgi” olacaktır. Ailesinin verdiği sevgi çocuktaki güven duygusunu geliştirir. Çocuklar güvene ve sevgiye dayalı bir aile ortamında yetişiyorlarsa, en kötü koşullara (kötü beslenme, ev, giyecek, okul zorlukları gibi) bile kolayca göğüs gererler. Bundan ruhsal zarar görmezler. Buna karşın kötü aile ilişkileri çocukların olumsuz ruhsal gelişiminde birinci nedendir. Sağlıklı bir kişilik yapısının temelinde daima sevgi ve güven yatar. Bu şekilde gelişen çocuk yaratıcıdır, aktiftir ve kararlarında bağımsızdır. Araştırmalar, temel aile eğitiminin kişinin davranış ve fikirlerinin odak noktası olduğunu göstermiştir. Anne ve babanın çocuklarına kazandırdığı değerler çok geniş bir alanı içerir. Öğretmen ve aile işbirliği öğrencilerin başarılarını pozitif yönde etkiler.

Gelişim sürecindeki birey toplumsal yapılaşmaları, ruhsal ve bedensel sağlık durumları ve okulla ilgili pek çok sorun yaşarlar. Koç bireyin, okul yaşamını ve hayatının diğer alanlarını düzenlemesinde çözüm yaratıcı yaklaşımlarda bulunur. Öğrencinin, içsel dünyasında farkındalığını arttırır. Ders ve okul başarısının yanı sıra, hayat başarısı konusunda yardımcı olur, yön gösterir. Yeni bakış açıları geliştirerek kendini daha iyiye taşımasına yardımcı olur. Ailenin ve kişinin bulunduğu yakın çevreye ait kültürel ve sosyal nitelikteki bilgiler de bireyin gelişim ve uyum özellikleri hakkında tamamlayıcı bilgiler verirler.

Bu bilgiler bireyin gözlenen davranışlarının nedenlerinin anlaşılmasında ve bilinçli olarak bireye yardım edilmesinde kullanılır.